Hindistan cevizi yağı, testosteronun indüklenen prostat hipertrofisini

azaltır, hindistancevizi yağı testosteronun neden olduğu prostat hipertrofisini azaltır
Anthony Roberts tarafından

Hindistan cevizi yağı tipik olarak doymuş yağın yüksek kısmı nedeniyle sağlık ve sağlıklı yaşamdan kaçınılır. Bununla birlikte, yeni bir araştırma çalışması (kemirgenler üzerinde yapılan*) bize steroid kullanıcılarının diyetlerine (elbette diğer daha az doymuş yağlarla birlikte) eklemeyi düşünmeleri gerektiğine inanmak için harika bir neden sunmaktadır. Bu çalışmada, Sprague-Dawley sıçanları bir dizi gruba ayrıldı ve hindistancevizi yağı olan veya olmayan (iki farklı dozda, yüksek ve düşük) testosteron uygulandı. Hayvanlar kurban edildiğinde, daha yüksek doz hindistan cevizi yağı ile testosteron sağlananlar, daha düşük bir prostata ek olarak daha düşük prostat ağırlıklarına sahipti: vücut ağırlığı oranı. Araştırmacılar, bunun, yağda keşfedilen önemli seviyelerde laurik ve miristik asidin bir sonucu olabileceğini düşünmektedir (bunlar, aynı şekilde iyi huylu prostat büyümesini tedavi etmek için etkili bir şekilde kullanılan Saw Palmetto’da keşfedilen asitlerdir).

J Pharm Pharmacol. 2007 Temmuz; 59 (7): 995-9.
Sprague-Dawley sıçanlarında hindistancevizi yağının testosteron kaynaklı prostat hiperplazisi üzerindeki etkileri.
De Lourdes Aruzazabala M, Molina V, Más R, Carbajal D, Marrero D, González V, Rodríguez E.
Kaynak

Doğal Ürünler Merkezi, Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi, Cubanacán, Playa, Havana Şehri, Küba. lourdes.aruzazabala@cnic.edu.au

Soyut

İyi huylu prostat hiperplazisi (BPH), prostat bezinin iyi huylu kontrolsüz büyümesidir ve idrara çıkma problemine yol açar. BPH’yi tedavi etmek için kullanılan testere palmetto lipit ekstraktlarının (sple), prostat 5A-redüktazı ve laurik, myRistic ve oleik asitler gibi bazı büyük bileşenlerin de bu enzimi inhibe ettiği gösterilmiştir. Hindistan cevizi yağı (CO) benzer şekilde, başta Laurik ve miristik asitler olmak üzere yağ asitleri açısından zengindir. CO’nun Sprague-Dawley sıçanlarında testosteron kaynaklı prostat hiperplazisini (pH) önleyip önlemediğini araştırdık. Hayvanlar yedi gruba dağıtıldı (her biri 10 sıçan). Olumsuz bir kontrol grubuna soya yağı enjekte edildi; PH: pozitif bir kontrol grubuna neden olmak için testosteron (3 mg kg (-1)) ile altı gruba ve sple (400 mg kg (-1)), CO veya ayçiçeği yağı (SO) ile tedavi edilen beş grupla enjekte edildi. (400 ve 800 mg kg (-1)). 14 gün boyunca tedaviler sağlandı. Sıçanlar tedaviden önce ve daha sonra düzenli olarak tartıldı. Sıçanlar daha sonra öldürüldü ve prostatlar çıkarıldı ve tartıldı. CO (400 ve ayrıca 800 mg kg (-1)), sple (400 mg kg (-1)) ve bununla birlikte 800 mg kg (-1), ancak 400 mg kg (-1) ‘de değil, önemli ölçüde prostat ağırlığındaki (PW) artışın yanı sıra PW: testosteron tarafından indüklenen vücut ağırlığı (BW) oranı (%61.5,%82.0,%43.8 ve%28.2). CO ve Sple, ancak öyle olmasa da, laurik ve miristik asitlerin kayda değer konsantrasyonlarını içerdiğinden, bu sonuçlar bu gerçeğe atfedilebilir. Sonuç olarak, bu araştırma çalışması, CO’nun hem PW hem de PW: BW oranının, sıçanlarda testosteron kaynaklı pH belirteçleri olan PW: BW oranını azalttığını göstermektedir.

hikaye kaynağı

No Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *