Kafein, psödoefedrin değil, triatletleri daha hızlı hale getirir

Kafein doping listesinde görünmez, psödoefedrin, öte yandan. Yasadışı Psödo-Efedrin’in performanslarını yasal kahveden çok daha iyi iyileştireceğine inanan dayanıklılık sporcuları, dünya çapında Spor Beslenme Dergisi ve Egzersiz Metabolizması’nda Batı Avustralya Üniversitesi’nden devlet spor bilimcileri. Araştırmacılar her iki maddeyi de 10 iyi eğitimli erkek bisikletçiye ve triatletlerde kontrol ettiler.

Kafein doping listesinde görünmüyor, psödoefedrin ise öyle. Yasadışı Psödo-Efedrin’in performanslarını yasal kahveden çok daha iyi iyileştireceğine inanan dayanıklılık sporcuları, dünya çapında Spor Beslenme Dergisi ve Egzersiz Metabolizması’nda Batı Avustralya Üniversitesi’nden devlet spor bilimcileri. Araştırmacılar her iki maddeyi de 10 iyi eğitimli erkek bisikletçiye ve triatletlerde kontrol ettiler.

Kafein doping listesinde görünmüyor, psödoefedrin ise öyle. Yasadışı Psödo-epedrin’in performanslarını yasal kafeinden çok daha iyi iyileştireceğine inanan dayanıklılık sporcuları, dünya çapında Spor Beslenme Dergisi ve egzersiz metabolizmasında Batı Avustralya Üniversitesi’nden devlet spor bilimcileri. Araştırmacılar her iki maddeyi de 10 iyi eğitimli erkek bisikletçiye ve triatletlerde kontrol ettiler.

Bir dizi çalışma yakın zamanda psödoefedrin hakkında olumsuz sonuçlar yayınlamıştır. Birkaç hafta önce, psödoefedrinin doping maddesi olarak hiçbir etkisi olmadığını gösteren bir insan araştırma çalışması daha oluşturduk. Bu araştırma çalışması da Avustralya’da yapıldı. Bir teori, psödoefedrinin vazokonstriktif etkisinin uyarıcı etkisini iptal etmesidir.

Üç farklı olayda araştırmacılar deneklerini sağladı: plasebo, 200 mg kafein veya 180 mg psödoefedrin. Kesin olmak gerekirse: Adama kg vücut ağırlığı başına 2.5 mg kafein veya 2.3 mg psödoefedrin dozu sağlandı.

Tüm denekler benzer şekilde kahve, çay veya enerji içeceği türünde her gün kafein tüketti. Araştırmacılar adamdan deney başlamadan önce 48 saat boyunca bunu yapmayı bırakmasını istedi.

Yutmadan bir saat sonra adam bir ergometre üzerinde 40 km’lik bir yolculuk yapmak zorunda kaldı.

Araştırmacılar, psödoefedrin deneklerin sağlamanın herhangi bir performansı geliştirmediğini tespit ettiler. Psödoefedrin aldıktan sonra da güçleri [başka bir deyişle hızları] da artmadı. Etki istatistiksel olarak anlamlı olmamasına rağmen, bu kafein yutulduktan sonra meydana geldi.

Psödoefedrin, adamın 40 km’lik sürüşü toplamı için gereken süreyi en aza indirmedi. Kafein zamanı en aza indirdi, ancak etki bir kez daha istatistiksel olarak anlamlı olmadığında

Araştırmacılar, “Bu sonuçlar, yasal uyarıcı kafeinin etkilerinin, yasaklanmış bileşik psödoefedrin’den çok daha iyi olduğunu gösteriyor” dedi. “Bu nedenle, sporcularda psödoefedrin kötüye kullanımının olumsuz bir keşfedilmesi, bir performansın yasal yollarla elde edilebilenden çok daha iyi olmasını sağlamamış olabilir.”

Bisiklet süresi deneme performansı üzerinde kafein ile psödoefedrinin karşılaştırılması.
Spence AL, Sim M, Landers G, Peeling P.

Soyut

Hem kafein (CAF) hem de psödoefedrin (PSE) merkezi endişeli sistem uyarıcıları olduğu ileri sürülmektedir. Bununla birlikte, yarışma sırasında CAF izin verilen bir madde iken, PSE,> 150? G · ml (-1) idrar seviyelerinde yasaklanmış bir bileşiktir. Sonuç olarak, bu araştırma çalışması, yasal uyarıcıların yasaklanmış maddeden daha az ergojenik olup olmadığını kontrol etmek için CAF ile PSE kullanımının bisiklet süresi denemesi (TT) performansı üzerindeki etkisini karşılaştırmayı amaçlamıştır. Burada, iyi eğitimli 10 erkek bisikletçi veya triatlet katılım için alındı. Tüm sporcuların, 200 mg Caf, 180’in yutulmasından sonra katılımcıların toplam simüle edilmiş 40 km (1.200 kJ) bisiklete binmeleri gerektiğine ihtiyaç duyan üç deneysel deneme dahil olmak üzere dört ayrı durumda laboratuvara gitmeleri gerekiyordu. MG PSE veya Nezritif Olmayan Plasebo (PLA). Sonuçlar, CAF tüketiminden sonra% 1.3 daha hızlı genel zamana (~ 57 s) rağmen, her TT sırasında oluşturulan toplam sürenin ve her TT sırasında oluşturulan gücün denemeler arasında önemli ölçüde farklı olmadığını (p> .05) göstermiştir. İlginç bir şekilde, TT’nin ikinci yarısına alınan süre, CAF’ta PSE (99 s) ile karşılaştırıldığında, büyük ölçüde daha hızlı (p <.05), büyüklüğe dayalı çıkarımlar, ikinci yarıda CAF'ın% 91 avantajlı bir etkisini göstermektedir. tt. Bu araştırma ayrıca, TT performansları sırasında CAF'ın ergojenik faydalarını da doğrulamaktadır ve ayrıca bu yasal CNS uyarıcının supra-terapötik bir PSE dozundan çok daha iyi bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. PMID: 23578950 [PubMed - İşlemde] Kaynak:

Categories:

No Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *